2011 – 2015 Aynı Senaryo

Tahmini Okuma Süresi: 5 dk 50 sn

Hangi senaryo aynı diye sorarsanız size şunu söyleyince anlaşılacağından eminim “12 Haziran 2011 Türkiye’de genel seçimler yapıldı. 2009’dan beri yürütülmekte olan Oslo görüşmelerinde defalarca çatışmasızlık ilan eden PKK 10 aydır sürdürdüğü (16 Eylül 2010’dan beri[1]) çatışmasızlığı 14 temmuz 2011’de Silvan’da 13 askerimizi şehit ederek bitirdi.” Bundan sonraki süreçte 2013’teki çözüm sürecine gelene kadar 533 PKK’lı ve 91 sivil öldü ve 304 (Korucu, Polis, Asker) şehit verildi[2].

Peki PKK durup dururken 10 aydır sürdürdüğü eylemsizliği neden bitirdi? O zamanlar Erdoğan’dan henüz o kadar nefret etmiyorduk, başkanlık gibi derdi yoktu, Cemaate ne istediyse veriyordu hatta ABD’nin kapısında her dediğine evet diyen bir Erdoğan vardı. Birisi düğmeye basmıştı. Dünyada Arap baharı yaşanıyor, occupy eylemleri wallstreetten başlamış, Enerji krizi meydana gelmiş, Eurozone krizi Avrupa’da patlak vermiş, Norveç’te 77 kişi bir piskopat tarafından öldürülmüştü. Ha bu arada ABD Ladin’i öldürmüş ve Irak savaşını bitirmişti. Oyunun yeni perdesi aralanmaktaydı. Yeni aktörler daha da genişletilmiş bir sunumla senaryo oynanmaya devam etmeliydi.

Dünya bu kadar karışıkken Türkiye’de karışmasa olmazdı. Araplar, diktatörlüklerle yönetildiği için Diktatörlerin zulümleri, içerdeki ajanlar ve sosyal medya ile sansürün ve ana akım medyanın elinde olan (Arap ülkelerinde) gücün ötesine geçen ve kitlelerin yönlendirilmesini ve birbiriyle haberleşmelerini kolaylaştıran sosyal medya (twitter) bu bölgelerde bir arap baharı esmesi için yeterli olmuştu. Ama Türkiye farklıydı, modeldi ve içsavaşlarla değil darbelerle dizginlenmişti şimdiye dek. Ama son zamanlarda artık ordu da böyle bir yönteme tevessül etmeyecek insanlardan oluşmaktaydı. Yeni bir kuklaya ihtiyaç vardı ve onlardan ABD’nin elinde çok vardı.

2011 yılını hatırlayalım Türkiye’de 2010 anayasa referandumundan sonra HSYK’nın yapısı ve genel olarak yargının dizaynı yapılmasının hemen sonrasında süpriz bir şekilde işadamlarının, spor camiasının, din adamlarının, askerlerin yargılanması, tutuklanması veya en azından ifadesi alınması yoluyla yeni güçle tanışması sağlandı. Bu esnada seçimler yapılmış ve 61. hükümet işbaşına gelmişti yeni anayasa için komisyonlar kuruluyor ama bu komisyonlarda yani anayasa yapılamıyordu bununla birlikte her kesime yeni gücün takdimi yapılıyor ve 17 – 25 aralık sürecinin göstergesi olan eylemlere imza atılıyordu bir Muhsin Yazıcıoğlu davasında tutuklamalar oluyor bir balyoz davasında tutuklamalar oluyor bir yandan da deniz feneri davası üzerinden biryerlere mesaj gönderiliyordu. Bunlarla eş zamanlı olarak sebebi anlaşılamayacak şekilde Erdoğan Abd ne isterse veriyor, Suriye ile köprüleri yıkıyordu (Ortadoğu’da ülkesini hakim güç haline getirmeyi mi hedefine koymuştu yoksa 2013 haziranında uygulamaya konulacak olan devirme planını mı görmüştü ve ötelemeye çalışıyordu ya da içerdeki yol verilen yeni güç tarafından tapelerle mi tehdit ediliyordu, Oslo görüşmeleri 13 eylül de sızdırılmıştı o da bir başka tehdit miydi muamma) Bu arada ülkede yine terör havası esmeye başlamıştı. Yeni güç YAŞ’ta da istediği olmazsa yargıdaki gücünü kullanarak olmazları oldurmaktaydı 4 ağustosta doktrin komutanlığına terfi ettirilen komutan hakkında 8 ağustosta yakalama kararı çıkarabiliyordu mesela.

Terör demiştik başta işte bu 10 aydır insanımızın ölmediği dönemden sonra aniden 14 temmuz 2011 de seçimlerde 32 gün, hükümetin kurulmasından 8 gün sonra ne olmuştu da PKK 13 askerimizi şehit ederek tekrar silahlı eylemlerine başlamıştı? Bu eylemler yoğun olarak 29 ekime kadar sürdükten sonra yine kıştan mı sebep yoksa amaçlanana ulaşmaktan mı sebep durmuştu? Dedim ya Erdoğan dan henüz bu kadar nefret etmiyorduk ve Erdoğanın da başkanlık iddiası yoktu %49’la 1. parti olarak çıkmış meclise 327 milletvekili sokmuştu. HDP’nin vekil sayısı ise 36 idi. Acaba PKK’nın olayları başlatması PKK’nın seçim sevmezliğinden miydi. günden güne güçlenen ve demokratik yollarla kürt sorununu çözme umutlarını artıran HDP’yi mi kıskanıyordu. Demokratik yolla elde edilecek bir çözümün PKK’nın varlık nedenini de ortadan kaldıracağını ve ellerindeki gücün gideceğinden mi ürküyorlardı. Öyle ya onlar dağda savaşarak bu süreci hazırlamışlardı HDP’ye ve malesef IRA (Örgütü)  – Sin Fei (Partisi) nde olduğu gibi yöneticileri örgütün yönetici kadrosundan da yapamamışlardı koskoca bir mücadele bir çocuğun kazandığı zafer gibi takdim edilecekti. Yazıktı. Bu muhtemel senaryolardan biri tabi. Başka bir senaryo da ise Örgütün yönetici kadrosundan CIA Gladyosuna hizmet edenler PKK’yı ABD çıkarları çerçevesinde Türkiye’yi istedikleri konuma getirebilmek için ya da yine CIA Gladyosuna bağlı yani gücün işlerini yapabilmesi için bir destekçi olarakta kullanıyor olabilir. Ya da hepsi mevsimseldir güneydoğu da savaşta düğün de yazın olur yani herşey sadece PKK’nin kendi hedefleri doğrultusunda yapılmaktadır bilinmez.

Ama bilinen şu ki bu savaşı Erdoğan’ın ya da AK Parti hükümetinin başlatması bu örüntüye uymamaktadır bu savaşı PKK’nin başlattığı açıktır ama soru şu ki hangi PKK?

( Not: hergün gelen şehit haberlerinden bu hükümetin oy kaybına uğrayacağı kesindir bir durum hariç eğer bu süreçte devletin silahlı güçleri bir şekilde Murat Karayılan, Cemil Bayık’ı yakalarsa AK Parti bu süreçten Milliyetçi oyları alarak çıkabilir (Başlarına ödül konması hükümetin de bunun farkında olduğunu gösterir ve bu savaşı kucaklarında bulduklarını yani bu kişilerden birini yakaladıktan sonra böyle bir savaş mizanseniyle zaferlerini köpürtmek gibi bir kurguda olmadıklarını gösterir) ya da anlaşmalarla hayatı garanti altına alınmış kişiyi kanunlarımızda olmayan idam la cezalandırırsa ki bu da açık bir şekilde olanaksızdır)

Aşağıda yazı da geçen olayları bir grafikte vermeye çalıştım ayrıca olayları tablo olarakta incelemenize sunuyorum.

2011_4_sayiyon_1200x1018

12 Haz Genel Seçim
14 Tem PKK Silvan Saldırısı
1 Ağu PKK Van Başkale Saldırı
14 Ağu Şırnak Beytüşşebap
17 Ağu Hakkari Çukurca
18 Ağu Siirt Pervari
27 Ağu Mardin Midyat
28 Ağu Hakkari Şemdinli
4 Eyl Tunceli Merkez
4 Eyl Hakkari Yüksekova
11 Eyl Hakkari Beytüşşebap
17 Eyl Bingöl Genç / Van Başkale
20 Eyl Ankara Çankaya 7 Siirt Merkez
21 Eyl Van Çatak
22 Eyl Diyarbakır Merkez
24 Eyl Siirt Pervari
26 Eyl Batman Merkez
18 Eki Bitlis Güroymak
19 Eki Hakkari Çukurca
21 Eki Kazan Vadisi
23 eki Hakkari Çukurca
29 Eki Bingöl Merkez
26 Ara Diyarbakır Bismil

 

06.Tem 61. hükümet kuruldu
06.Tem aydın doğan beraat etti
15.Tem Abdullah Gül – Ahmet Davutoğlu Hillary Clinton ile görüştü
28.Tem Yargıçlar ve Savcılar sendikası kapatıldı
29.Tem Genelkurmay başkanı Işık koşaner emekliliğini istedi
01.Ağu YAŞ toplandı
04.Ağu Rütbe yükselmeleri
08.Ağu 4 ağustosta doktrin komutanlığına getirilen Hüseyin Nusret Taşdelen hk. Yakalama kararı
23 – 25 ağu ışık koşaner’in ses kayıtları
04.Eyl Selahattin Demirtaş BDP başkanı
06.Eyl Yazıcıoğlu davası Albay ifade verdi
08.Eyl RTE: İsrail özür dilemedikçe ilişkiler düzelmez
08.Eyl Alevilik ders kitaplarında
08.Eyl İzmit körfez köprüsü sözleşmesi
09.Eyl odatv iddianame kabul
12.Eyl haşim kılıç yeniden AYM başkanı
13.Eyl Oslo görüşmeleri sızdı
14.Eyl MEB yeniden yapılandırıldı / Balyoz tutuklamalar
16.Eyl TSK’dan atılan 513 kişi döndü
17.Eyl KCK operasyonları
19.Eyl Rumlar petrol aramaya başladı
20.Eyl RTE ABD’de “Suriye ile görüşmeyi kestim” dedi
22.Eyl RTE, İsraili BM’ye şikayet etti, BM’yi acizlikle suçladı
23.Eyl RTE İHA Predetor konusunda ABD ile uzlaştı
17 Ağu – 23 Eyl Kandil 152 defa bombalandı
02.Eki yazıcıoğlu davasında tutuklama
07.Eki KCK tutuklamalar
1 eyl – 7 eki arası 277 KCK tutuklaması
10.Eki Alman Yeşiller eşbaşkanı Cladia Roth BDP’yi ziyaret etti
11.Eki CHP Beşir Atalay’ı Denizfeneri davasında köstebeklikle suçladı
14.Eki ilk milli gemi tanıtıldı
16.Eki Er Tahsin Şahinkaya bugün olsa yine darbe yapardım dedi (O kadar paraya kim hayır der ki)
18.Eki ilk milli yer gözlem uydusu RASATın çektiği görüntüler yayınlandı
19.Eki Devlet Bahçeli Olağanüstü Hal istedi
26.Eki Suriye Kürt Ulusal Konseyi (Batı Kürdistan) kuruldu
05.Kas RTE, Barzani ile görüştü
26.Kas Erdoğan ameliyat oldu
03.Ara RTE, Biden’le görüştü
10.Ara Cüppeli Ahmet tutuklandı

 

14.Oca Tunus (Arap Baharı)
11.Şub Mısır (Arap Baharı)
22 şub – 14 mar 2011 Enerji Krizi
17.Mar Libya (Arap baharı)
01.May Ladin Öldürüldü
05.Haz Yemen (Arap Baharı)
12.Haz Suriye (Arap Baharı)
Norveç saldırısı
17.Eyl Occupy eylemleri başladı
20.Eki ETA Silahlı mücadeleye son verdi
ekim Eurozone krizi
31.Eki Unesco filistini üyeliğe kabul etti
15.Ara ABD Irak savaşını bitirdi
Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir