Devirmeye Gelmeyen ne amaçla gelir?

Muhtemel Operasyonun Esed rejimini devirmek amaçlı olmadığı ABD dışişlerince açıklandı. Aklıma bir soru geldi devirmeye gelmeyen ne amaçla bir iç savaşa müdahale için hamle yapılır? Sonra ihtimallerden bazılarını sıraladım.

1- Esed’in bulunduğu kefenin(umarım yakında bu cinas manasını da görürüz) iç savaşta ağır basmakta olduğunu gören ABD muhalifler ve Esed taraftarlarının güçlerini dengelemeyi amaçlıyor olabilir.

2- iç savaşın bir müddet daha sürmesi için bu müdahale yapılıyor olabilir.

3- Savaşı Türkiye – Suriye ekseninde genişleterek İç Savaşla devrilemeyen Esed rejimini devirmek için sahaya yeni bir aktör sürmek için yapılıyor olabilir.

4- Rusya ve Çin’in Suriye rejimine desteklerinin derecesini ölçmek ve buna göre diğer hamlelerini uygulayabilmek için gerekli ortamın hazırlanması amaçlanıyor olabilir.

5- İran’ın Suriye’deki rejimi destekleme amaçlı yanlış bir hamle yapması isteniyor olabilir.

6- Sadece kimyasal silah öldürülen kadın çocuk ve sivilleri öldürenlere stratejik yerlerini bombalayarak ders vermek isteniyor olabilir(!)

Birçok ihtimal var lakin ben ülkemiz için en fazla tehditi içinde barındıran 3. ihtimali üzerinde daha fazla düşünmemiz ve bu çerçevede hareketlerimizi düzenlememizin gerekliliğini düşünüyorum.

ABD askeri postalı Suriye topraklarına değmeden bir operasyon gerçekleştirecek ve bir gazetecinin sorusunda olduğu gibi eğer Suriye Türkiye’ye yönelik bir kimyasal silahlı saldırı durumunda yine ABD postalı değmeden bir hava harekatı daha düzenleyecek. Biz bu keşmekeşin içinde sıkıntıyı çeken taraf olacağız. Evet bu kadar tarafımızı belli ettikten Esed karşısında Muhaliflerin yanında olduğumuzu bas bas bağırdıktan sonra Esed’in  ülkemizle 910 km sınırı olan Suriye’de hüküm sürmeye devam etmesi ülkemiz açısından büyük bir tehdit ama ABD’nin ucundan azıcık destek veriyormuş gibi yaptığı ve tamamen onun küresel planı ve çıkarı çerçevesinde gelişen bir savaşın içinde kalmak ve bir tarafı olmak bizim için daha büyük tehdit.

ABD Çocuk katili savaş suçlusu diktatör olduğu hakkındaçokaz şüphe duyduğu Esed rejimini devirmeye gelmeyecekse, GELMESİN!

Öylesine bir bombardımana da Türkiyem DESTEK VERMESİN!

En masum bir ifadeyle, “Kendi iç işlerimle içerideki kargaşayla uğraşıyorum. Ben bu durumda bir savaşa giremem ya da destek olamam” diyebilmek için argüman üretme çabasıyla da olsa; devamlı Taksim Gezi Parkı olayları devletin başındaki ve %100’ün başbakanı olan Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından gündeme getirilmesin ve bu taze yara KAŞINMASIN!

 

 

Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir