Üniversitelerin İşletme Bölümleri

2012 yılında 120 üniversitemizin “işletme” bölümüne 9492 öğrenci yerleşmiş. Toplam işletme bölümü kontenjanı 10155 iken bunların 663 ü boş kalmış.

6 işletme lisans bölümü 2012 yılında öğrencilerin tercihlerinde yer bulamadığı için öğrenci alamamış.

İSTANBUL AREL İşletme TM-1 5 0
UFUK İşletme TM-1 9 0
DOĞU AKDENİZ İşletme TM-1 25 0
ULUSLARARASI KIBRIS İşletme TM-1 20 0
AZERBAYCAN DİLLER İşletme TM-1 60 0
İKTİSAT VE GİRİŞİMCİLİK İşletme TM-1 30 0

Oransal olarak en çok yükselişi kaydeden işletme bölümleri

Burada İstanbul Üniversitesinin İşletme bölümlerindeki yükseliş dikkat çekici diğer büyük üniversiteler düşüşteyken İstanbul üniversitesinin işletme bölümlerin yükselmesi incelenmesi gereken bir durum.

 

En fazla düşüşün (Performans=Yerleşen en düşük puanlı öğrencinin sırasının 2010-2011-2012 değerlerinden üretilen bir oran) yaşandığı üniversiteler ise

Muhtemelen Galatasaray ve ODTÜ’deki bu düşüşün sebebi hükümettir onlara düzgün eğitim verilmemeye başlanmıştır yada onlara bağzı faiz loğbileri engel oluyordur, diğer üniversitelerin reklamını yaparak, o yüzden bu düşüşleri pek önemsemeyebiliriz. Onlar labaratuvarlarında kızlı erkekli robot yapmaya ve biber gazı sıkmamak için helikopter üretmeye devam etsinler la! Lakin diğer üniversitelerin bu konuya dikkatle eğilmeleri gerekmektedir.

Bu arada performans oranı hesabı yapılabilen (3 yıldır öğrenci alan) 96 üniversitenin sadece 14 ü yükselmiş yani işletme de genel olarak düşüş sözkonusu.

 

 

Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir