2016’nın en iyi 100 Üniversitesi

Üniversiteler için dünya çapındaki en prestjili araştırma olarak bilinen  “THE World Reputation Ranking 2016” listesi açıklandı. İngiliz Times Higher Education dergisi tarafından açıklanan listeye 19 ülkeden 102 üniversite girdi.

Ülke Sıralamadaki Üniversite Sayısı
ABD 43
İngiltere 10
Almanya 6
Çin 5
Fransa 5
Hollanda 5
Japonya 5
Hong Kong 3
Kanada 3
Rusya 3
Avusturalya 2
Güney Kore 2
İsveç 2
İsviçre 2
Singapur 2
Avusturya 1
Belçika 1
Brezilya 1
Tayvan 1

Sıralamadaki Üniversitelerin 43 tanesi ABD’den, 10 tanesi İngiltere’den, 6 adeti Almanya’dan ve Çin Fransa, Japonya ve Hollanda’dan 5 üniversite listede bulunuyor. İlk 100’deki 5 üniversitenin Hollanda’dan çıkması oldukça ilginç geldi. Bence Hollanda dikkat etmeli önümüzdeki senelerde küresel güçler onlara da rahat vermeyecektir.

İkinci ilgi çekici nokta ise listede sadece 3 üniversite Rusya’dan yani Rusya yakın zamanda küresel güç olma statüsünü kaybedecek gibi duruyor tabi bunu kaybetmemek adına savaş çıkarmazsa. Her durumda Rusya bitik bir toplum, Bize geçen Osmanlı’yı hatırlatan hadsiz sözcülerine “Eğer biz, size üreme konusunda yardımcı olmazsak 50 yıl içinde yok olacaksınız” demeyi borç biliyorum.

Bu listede malesef Türkiyemden hiç üniversite olmaması da üzüntü verici bir durum bunun müsebbibi de senelerdir üniversitelerin içinde yayın, atıf ve teşvik çeteciliği yapan PDY ve bu yapının akademisyen ve Rektörleridir, Bu yapının devlet içindeki unsurları ivedilikle temizlenmelidir.

 

 

Eğitim, Üniversite

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir