234 El Kaosa Kalktı

24. Dönemin 2. yılı 54. Birleşim 19 Ocak 2012 Cumhurbaşkanı seçim kanunu tasarısı tartışılıyor. 136 sayfa o günün tutanağını okudum size de tavsiye ederim ya da benim özetlememe güvenmek zorunda kalırsınız. Genel olarak tartışma 28 Ağustos 2007’de 7 yıllık bir süre için ve bir daha aday olamamak şartı ile seçilen 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 21 Ekim 2007’de yapılan referandumla %69 oyla kabul edilen Cumhurbaşkanının görev süresini 5 yıla indiren ve sonrasında 2. bir 5 yıllık dönem içinde seçilme olanağı tanıyan “Anayasa Değişikliğine” tabi olup olmaması yönünde dönüyor. Yani Abdullah Gül’ün görev süresi 2012’de dolup 5 yıl için daha aday olabilir mi yoksa görev süresi 2014’te dolup bir daha aday olamaz mı? Bu tartışma “Anayasa” hükmü “Kanun değişikliği” ile uygulanması ileri bir tarihe atılabilir mi? eksenine kayıyor. Hepimiz yaşadık AK Parti çoğunluğu ile bu uygulamayı yaptı.

Bence asıl kaos 1 Kasım seçimlerinden Koalisyon çıkması halinde yaşanacak. Aynı referandumda halk Cumhurbaşkanını kendi oy vermek suretiyle seçmek istedi. Ama yasama organı 2007’deki bu isteğe karşılık 2014’Ağustosuna kadar bilerek ya da bilmeyerek bu isteğin altında oluşan yasal altyapı boşluğunu gidermedi ve bu boşluk giderilmemesine rağmen Anayasa Mahkemeside bu şekilde sistemsel bir tıkanmaya yol açacak hatanın sürüp gitmesini izledi hatta onayladı (Dersane konusunda dahi hemen müdahale ederken buna müdahale etmedi)

Burada halk olarak biz bu denetleme görevini yasama organına verdiğimiz için suçsuzuz. Yasama organı ve ondan çıkan yasaların sisteme uyumunu denetleyen Anayasa Mahkemesi yaşayacağımız bu sürecin müsebbibidir. Böyle bir rejimsel tıkanıklığa sebep olabilecek durumu o gün yani bu 6271. kanunun konuşulduğu gün ana gündem haline getirmese de değinen milletvekilleri yok muydu? Vardı onların da hakkını teslim etmek gerekli.

İlk olarak CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse ve önergede imzası bulunan arkadaşları bu konuya değindi. Sonrasında yine CHP Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu, BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, MHP Isparta milletvekili S. Nevzat Korkmaz, AK Parti Şanlıurfa milletvekili Yahya Akman, MHP Elazığ Milletvekili Enver Erdem ve CHP Milletvekili Atilla Kart bu sistemsel tıkanıklığa yol açabileceği konusuna gönderme yaptılar. Bu göndermeleri meclis tutanaklarından alarak aşağıdaki gibi tablolaştırdım.

Burada şu 2 şeye vurgu yapmak gerekiyor sistemin tıkanmaması için acilen ya yarı başkanlık sistemi konuşulması gerekiyor ya da Cumhurbaşkanını tekrar meclisin seçmesi gerekiyor. 2. olarak bu tıkanıklığa maruz kalmamak için bütün devlet yetkililerine bu konuda itidalli davranmaları gerekiyor. Aman ha dikkat! Ben de sevmediğim bir başlığa gönderme yaptım başlığımda ama realite bu gibi gözüküyor şu an buradan … Oyunu Değiştir Kardeşim..

6271sistemselhata

Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir