80 darbesi sürecin olgunlaşması olayları ve Barış Mitingi Yolunda Patlayan Bombalar

Bu sabah saat 4:40 civarı Barış Mitingi olacak haberini okuduğumda yüreğim hopladı dedim kaotik ortamı oluşturmak için burada eylem yapabilir ülkeyi karıştırmak isteyenler. Çünkü adını “Barış” koymuşlar, birşeye barış deniyorsa o kelimenin aurası ters duygusunu oraya çağırıyor mutlaka.

Bu arada 1980 darbesine giden yolda “sürecin olgunlaşması” esnasında buna benzer bir eylem var mıydı acaba dedim ve google’a sordum “1980 Miting Bomba” arama kelimeleriyle 6 Nisan 1978’de Eskişehir’de 7 kişinin öldüğü bir Miting vardı. Bu arada kronolojiyi incelediğimde günümüzdeki olaylara çok benzerlik arzettiğini gördüm ve dedim ki 1980 ile bugünü karşılaştırıp olayları eşleştireyim ve bir timeline’de yayınlayayım. Ama bu kadar zaman kalmadı malesef Miting yolunda bombalar patladı ve yine canlarımız yitti.

Bıkmadı kimse (ben dahil) ülkemiz üzerinde oyunlar oynanıyor demekten.

Bıkmadı kimse, bu olaylardan siyasi çıkar gütmekten.

Malesef bıkmıyoruz bu oyuna gelmekten.

Kronolojide olan olayları tablo halinde vereyim ve eşlemeyi benzeştirmeyi size bırakayım.

12.May.76 Başbakan Demirel’in, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na atanması kararlaştırılan Orgeneral İrfan Özaydınlı’nın kararnamesini geri alarak, yerine Korgeneral Cemal Engin’i ataması üzerine, Özaydınlı dava açtı.
12.Eki.76 DGM’lerin yeni kuruluş kanunu çıkarılamadığı için (Anayasa Mahkemesi, DGM’lerin Anayasaya aykırı olduğuna ve kapatılmalarına karar vermiş ancak TBMM’ye yeni kanun çıkarılması için bir süre tanımıştı), geçerlilikleri sona erdi. Bu mahkemeler ellerindeki dosyaları normal mahkemeleri devrettiler.
25.Oca.77 İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, İstanbul genelinde son bir yıl içinde 510 öğrenci olayının meydana geldiği, bu olaylarda 13 öğrencinin öldüğü, 254 öğrencinin yaralandığı bildirildi.
16.Şub.77 Genelkurmay Başkanı Org. Semih Sancar’ın görev süresi 1 yıl uzatıldı.
01.May.77 Kanlı ‘1 Mayıs’. DİSK’in İstanbul Taksim Meydanı’nda kutladığı ‘1 Mayıs İşçi Bayramı’ sona ermek üzereyken, bazı binaların pencere ve damlarından meçhul kişiler tarafından açılan ateşle kana bulandı. Onbinlerce kişinin üzerine açılan ateş sonucu çoğu çıkan panik neticesinde ezilerek olmak üzere 34 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Olayla ilgili olarak 350 kişi gözaltına alındı.
05.Haz.77 Genel seçimler yapıldı. CHP:213, AP:189, MSP:24, MHP:16, CGP:3, DP:1 milletvekilliği kazandı.
15.Haz.77 Erzurum Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Orhan Yavuz, kimliği meçhul kişilerce kaçırıldı ve boğazı kesilerek öldürülmüş bir halde bulundu.
21.Haz.77 Ecevit, Kabinesini açıkladı.
03.Tem.77 CHP’nin kurduğu azınlık Hükümeti, TBMM’de 217 kabul oyuna karşılık 229 red oyu ile güvenoyu alamadı. Meclis’te kavgalar çıktı.
06.Tem.77  MHP Lideri Alparslan Türkeş: “AP-MSP Koalisyonunu MHP dışarıdan destekleyebilir.” dedi.
19.Tem.77 :Demirel’in Erbakan ile yaptığı görüşmenin olumlu geçtiği açıklandı. Demirel: “Çatı çakılmıştır.” dedi.
29.Tem.77 DİSK Başkanı Kemal Türkler, MC Hükümeti’ne karşı ‘Ulusal Demokratik Cephe’ çağrısı yaptı.
01.Ağu.77 AP-MHP-MSP Koalisyon Hükümeti (2. MC Hükümeti) TBMM’de yapılan oylamada, 219’a karşın 229 oyla güvenoyu aldı
20.Eki.77 İSO Başkanı: “Bu hükümet artık muhatap kabul edilemez.” dedi.
31.Ara.77 Meclis’te yapılan gensoru görüşmeleri neticesinde Hükümet, 218 olumlu, 228 olumsuz oy aldı. İlk defa bir Hükümet gensoru ile düşürüldü.
02.Oca.78 Ecevit, Kabinesini açıkladı. Kabinede, bir süre önce AP’den ayrılan ve bağımsız olan 11 milletvekili ile CGP Genel Başkanı Turhan Feyzioğlu ve DP Genel Başkanı Faruk Sükan’da yer aldı. Böylelikle CHP dışından Hükümeti destekleyen herkes birer Bakanlık kazanmış oldu.
16.Oca.78 İstanbul Emniyeti’nde yapılan değişiklik sonucu, İl Emniyet Müdürü Nazmi İyibil merkeze alınırken, Asayiş Şube Müdür Yardımcısı Sadettin Tantan Kahramanmaraş’a atandı.
17.Oca.78 Ecevit Hükümeti, 218’e karşı 229 oyla güvenoyu aldı.
29.Oca.78 Ocak ayı içerisinde İstanbul’da siyasi cinayetler neticesinde 14 kişinin öldürüldüğü, 75 kişinin yaralandığı açıklandı. İl genelinde 43 bombalama olayı gerçekleşti.
11.Mar.78 :ABD Başkanı Carter’ın, Türkiye’ye karşı devam eden ambargoyu devam ettirme isteği üzerine ABD’ye nota verdik.
16.Mar.78 İstanbul Üniversitesi’nden çıkan sol görüşlü 100’e yakın öğrencinin üzerine ülkücüler tarafından bomba atıldı ve silahla ateş açıldı. 5 kişi öldü, 47 kişi yaralandı. Olayın faillerinden kimse yakalanamadı. Üniversite süresiz kapatıldı.
17.Nis.78 AP’li Malatya Belediye Başkanı Hamit Fendoğlu, gönnderilen bir bombalı paketi açarken, gelini ve iki torunuyla birlikte parçalanarak öldü. Malatya’da büyük olaylar başladı.
22.Nis.78 Malatya’da başlayan olaylar Kahramanmaraş’a sıçradı, kent gergin saatler geçiriyor, yer yer çatışmalar var.
23.Nis.78 Iğdır’da bir süre önce öldürülen bir ülkücünün cenazesinden dönen yaklaşık 2000 kişi, 200’e yakın iş yerini tahrip etti. Şehre askeri birlikler sevk edildi. Gece ve gündüz sokağa çıkma yasağı kondu.
01.May.78 Kahramanmaraş’ta sağ görüşlü 3 kişi, meçhul kişilerce kurşuna dizilerek öldürüldü.
13.May.78 Milli Savunma Bakanı H. Esat Işık, Amerikan ambargosunun kalkmaması üzerine, Türkiye’de ki Amerikan üslerinin kapatılacağını açıkladı.
24.May.78 Bir süredir piyasada bulunmayan ve ancak karaborsada satılan ‘yağ’dan sonra, ‘şeker’de karaborsaya düştü.
27.Haz.78 MİT Müsteşarlığına emekli Org. Adnan Ersöz getirildi.
17.Tem.78 Danıştay, POL-DER ve POL-BİR’in kapatılması kararını durdurdu. Her iki dernekte tekrar faaliyete başladı.
09.Ağu.78 ‘İlaç’ta karaborsaya düştü. Pek çok ilaç piyasada bulunamıyor. 18 liralık Eptoin 150 lira.
17.Ağu.78 İran’da Şah’a karşı savaş başladı.
21.Ağu.78 Orgeneral Tahsin Şahinkaya, Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.
02.Eki.78 Prof. Turhan Feyzioğlu’nun istifası ile boşalan Başbakan Yardımcılığı görevine, Devlet Bakanı Hikmet Çetin atandı.
08.Ara.78 İran’da devam eden iç savaş yüzünden binlerce İranlı Türkiye’ye sığındı. İstanbul-Tahran hava köprüsü kuruldu.
18.Ara.78 Kahramanmaraş’ta bir sinemaya bomba atıldı. Saldırıyı solcuların yaptığı iddia edildi ve birden Kahramanmaraş’ta gerilim arttı. Sünni ve Alevi vatandaşlar sokak çatışmalarına başladılar. Solcular ise bu saldırıyı kabul etmeyerek, olayı ülkücülerin provokasyonu olarak nitelendirdiler.
22.Ara.78 Kahramanmaraş’ta 5, Ankara’da 3, İstanbul’da 2, Malatya, Adana ve Eskişehir’de 1’er kişi öldürüldü.
23.Ara.78 Kahramanmaraş yanıyor. Kentin her yerinde çatışma var, Güvenlik Güçleri asayişe hakim olamıyor. 33 kişi öldürüldü, 100’den fazlası ağır olmak üzere 300’den fazla yaralı var. Evler ve dükkanlar yakıldı. Şehir Cehennemi yaşıyor.
24.Ara.78 Kahramanmaraş alev alev. Hükümet Konağı’na yürüyüp ele geçirmeye çalışan grup ile Polis arasında çatışma çıktı. Ölü sayısı 77’ye yükseldi, yaralı sayısı 1000’i geçti. Şehir sanki bir iç savaş yaşıyor. Şehre komando birlikleri gönderildi, çevre illerden Güvenlik Güçleri şehre hareket etti. Jetler Kahramanmaraş üzerinde alçaktan uçuyor. Şehirde sokağa çıkma yasağı kondu.
25.Ara.78  Kahramanmaraş’taki ölü sayısı 98’i buldu. Askeri birliklere sığınan halk çadırlara yerleştirildi. Bakanlar Kurulu sıkıyönetim kararı aldı. Cumhurbaşkanı Korutürk, Başbakan Ecevit ve AP Lideri Demirel ile ayrı ayrı görüştü.
27.Ara.78 Kahramanmaraş’ta ölü sayısı 104’e çıktı. Olaylar yavaş yavaş yatışıyor. Güvenlik güçleri şehre hakim durumda.
01.Şub.79  Uzun yıllar sonra İran’a dönen İmam Humeyni’yi Tahran’da 2 milyon kişi karşıladı.
01.Şub.79 Milliyet Gazetesi Başyazarı ve Genel Yayın Müdürü Abdi İpekçi, İstanbul Nişantaşı’nda evinin önünde otomobilinin içindeyken tabanca ile öldürüldü.
02.Oca.80 Komutanların Hükümete bir uyarı mektubu verdiği ileri sürüldü ancak mektubu kimse sahiplenmedi.
05.Oca.80 Demirel, Ecevit’in ‘AP-CHP işbirliği’ önerisini reddetti.
19.Şub.80 Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Nurettin Ersin’in görev süresi 1 yıl uzatıldı.
09.Mar.80 Genelkurmay başkanı Org. Kenan Evren, Cumhurbaşkanlığına aday olacağı söylentilerini yalanladı.
05.Nis.80 Ortadoğu Gazetesi yazarı İsmail Gerçeksöz, solcular tarafından öldürüldü.
12.Nis.80 Yazar Ümit Kaftancıoğlu, Müslüman Kardeşler Birliği adlı örgüt tarafından öldürüldü.
27.May.80 Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı Gün Sazak uğradığı suikast ile öldürüldü
23.Haz.80 İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Bülent Demir, Müslüman Kardeşler Birliği adlı örgüt tarafından öldürüldü.
03.Tem.80 TBMM’den güven isteyen Demirel, 214 red, 227 kabul oyu aldı.
04.Tem.80 Cumhurbaşkanlığı seçimleri bir türlü sonuca bağlanamıyor. Partiler arasında en ufak bir uzlaşma ümidi görünmüyor. Bunalım Devleti derinden etkiliyor.
05.Tem.80 Çorum ateşler içinde. Alevi-Sünni çatışması çıktı. Olaylarda 3 kişi öldü, 30 kişi yaralandı.
10.Tem.80 Çorum’da çatışmalar sona erdi, toplam ölü sayısı 25
23.Tem.80 İsrail Kudüs’ü ebedi başkent ilan etti
06.Eyl.80 MSP, Konya’da Kudüs’ü kurtarma yürüyüşü yaptı. İstiklal Marşı okunurken protestolar oldu, bazı kişiler yere oturdu.
12.Eyl.80 Yüce Türk Milleti… Türkiye Cumhuriyeti Devleti, son yıllarda izlediğiniz gibi dış ve iç düşmanların tahriki ile varlığına, rejimine ve bağımsızlığına yönelik ciddi ve fiziki haince saldırılar içindedir. Devlet, başlıca organları ile işlemez duruma getirilmiş, Anayasal kuruluşlar tezat ve suskunluğa bürünmüş, siyasi partiler, kısır çekişmeler ve uzlaşmaz tutumlarıyla Devleti kurtaracak birlik ve beraberliği sağlayamamışlar ve lüzumlu tedbirler almamışlardır…

Ekonomik darboğaz gırla gidiyor, ABD’ye biatten vazgeçmeyi deneyen bir hükümet var, Kıbrıs harekatı ve petrol krizinin ve ülkemize uygulanan ambargoların sıkıştırdığı bir ortamdayız. Mahkeme yapıları değişiyor, Ordunun komuta kademesi ile oynanıyor, Alevi – Sünni kavgaları çıkarılıyor, üniversiteler okul olmaktan çıkmış bir terör mecraı, toplum iki kampa bölünmüş, Polis iki kampa bölünmüş (PolBir, PolDer), Gazeteciler faili meçhullere kurban gidiyor Nişantaşında evlerinin önünde, Çorum, Kahraman Maraş günlerce iç savaş ortamını yaşıyor, Milletvekilleri satın alınıyor siyasi belirsizlik had safhada hükümet kurulamıyor, 300 kez denenmesine rağmen Cumhurbaşkanı seçilemiyor, Ülke batık durumda, Yağ karaborsada, Benzin yok, İlaç karaborsada, Parti başkanlarının akrabalarının adı yolsuzluklarla birlikte anılması kanıksanmış (Yahya Demirel, Hacı Ali Demirel), Bu esnada faili meçhul bir haber “Komutanların Hükümete bir uyarı mektubu verdiği ileri sürülüyor” Sonra birkaç ay sonra yine bir haber kaynağı belirsiz “Kenan Evren Cumhurbaşkanlığına aday olacak” yani dirense bile ordu birileri adlarını sahneye sürmüş bir kere yapmasalar da yaptı diyecekler, Komşuda içsavaş var (İran) Mülteci akıyor memlekete, İsrail yine temmuz 1980’de Kudüsü ebedi başkent ilan ediyor. Bir 5 Eylül 1980’de Konya’da yapılan Kudüs Mitingimiz eksik. Tarih tekerrür etmekte. Ya da darbe  için süreç olgunlaştırılmakta (Eylem Planları indirilmiş yine raflardan).

Oyunu Değiştir diyelim yine klasik bir bitiş olsun…

 

Genel

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir