SGK (Seçimi Götüren Kurumlar) – 1

 

Şubat 2013 – Eylül 2015 tarihleri arasında Şikayetimvar.com sitesine “SGK Hizmetleri” ile ilgili gelen şikayetlerin incelemesini aşağıda bulabilirsiniz.

Araştırma kapsamında 901 şikayet incelenmiş olup, bu şikayetler konularına göre tasnif edilmiş bununla birlikte şikayetlerin zaman içinde sayısal ve konusal dağılımları üzerine grafikler verilmiştir.

Günlük Şikayet Sayısı

Yukarıdaki grafikte SGK ile ilgili günlük gelen şikayet sayıları verilmektedir. Mart 2014’te şikayet sayılarında normalin dışında bir hareketlilik herkesin dikkatini çekmiştir. Acaba Mart 2014’te Türkiye’de ne olmuştu? Cevap: Yerel Seçimler.

skytylk

Şikayet sayılarını aylara göre gözlemlemeye çalıştığımızda ise yine Mart 2014 aykırı bir değer olarak gözümüze batıyor.

Sınıflara Göre Şikayet Sayıları

 

901 şikayeti etiketledikten sonra bu etiketlere göre şikayet sayılarına baktığımızda GSS (Genel Sağlık Sigortası) göze batan değer 901 şikayetin 186 adedi GSS ile ilgili.

 

SGK Şikayetlerinin Sınıflara Göre %lik Dağılımı

Şikayet etiketlerinin zaman içinde değişimi ise yukarıdaki grafikte verilmektedir. Bu grafik SGK ile ilgili şikayetlerin mevsimlerini de gösterir. Yine GSS çok ciddi bir şekilde öne çıkıyor.

Ya işte böyle “Seçilmiş Atanmıştan Üstündür” deyip dururken Memurların Önce ÖSS’de (Öğrenci Seçme Sınavında) filtre edildikleri sonra KPSS (Kamu Personeli Seçme Sınavı) de filtre edildiklerini daha sonra bir sürü mesleki yeterlilik süreçlerinden ve siyasi zekalarının test edildiği aşamadan geçtiklerini unutursak onlar da size buyrun 6000 muhtarın ve 550 vekilin oyu ve etki alanıyla seçilin de görelimi böyle ince ince derler. Tek seçilme şeklinin oylama yoluyla olmadığını, bilginin yeteneğin seçilmek için bazı yerlerde ölçüldüğünü unutmamak dileğiyle

Not: Yaklaşık 3 saat sonra Hakkari’ye uçacağım için yazımı çok ayrıntılandıramadan heyecanıma yenik düşerek yayınladım. Biraz daha ayrıntıya nasipse sonra gireriz.

 

Genel